Operatie en dan?
Binnenkort wordt je geopereerd. Daarvoor kom je voor een dagje naar het ziekenhuis. Een dokter zorgt er dan voor dat je van de operatie niets voelt en rustig slaapt. Dat is de anesthesist. Op dit deel van de site staat wat er die dag allemaal gaat gebeuren. Ook kun je lezen wat jij en jouw ouders thuis nog moeten doen voordat je naar het ziekenhuis komt. Wil je als je dit hebt gelezen, nog andere dingen weten? Dan kun je ons altijd bellen. Ons telefoonnummer is 0495 - 57 29 60
Klik op het onderwerp dat jouw interesse heeft
Wat kun je thuis doen
Onderzoek vooraf
Dag van operatie
In het ziekenhuis
Op de operatieafdeling
Na de operatie
Weer naar huis
Weer thuis
Wat kun je thuis doen?
Een dagje in het ziekenhuis is iets bijzonders. De meeste mensen vinden het een beetje eng zeker als het de eerste keer is. Misschien vind jij het ook spannend, omdat je nog niet weet wat er gaat gebeuren. Vraag je ouders dan om een paar dagen voordat je naar het ziekenhuis komt je nog eens rustig te vertellen wat de anesthesist heeft gezegd over het ziekenhuis en de narcose die je gaat krijgen.
Ook kun je in de bibliotheek boekjes lenen met verhalen over het ziekenhuis. Je kunt deze boekjes samen met je ouders lezen en er daarna over praten. Stukken uit het verhaal die je niet begrijpt of anders zijn dan jij dacht, kunnen zij je dan uitleggen. Het ziekenhuis heeft ook een aparte website voor kinderen. Onderaan op deze bladzijde vind je een link om daar te komen. Daar vind je ook nog andere links naar filmpjes met informatie over opname in het ziekenhuis en wat er op de dag van de operatie gaat gebeuren.
Je kunt ook altijd samen met je ouder(s) op het Vrouw- Moeder- Kindcentrum langskomen. Iemand vertelt jou en je ouder(s) nog eens wat er op de dag van de operatie gaat gebeuren. Ook zullen we je dan de afdeling laten zien. Zo weet je wat je te wachten staat en kun je er thuis ook makkelijker over vertellen en praten. Wij horen van kinderen die net als jij een dagje in het ziekenhuis waren voor een operatie, dat ze het fijn vonden dat ze vooraf een kijkje konden komen nemen in het ziekenhuis .
Als jij voordat je wordt opgenomen ook langs wilt komen op de kinderafdeling, vraag dan je ouders of ze een afspraak maken.
Onderzoek vooraf
Voordat je bij ons komt voor de operatie, moet je nog naar het anesthesiespreekuur op de polikliniek. Dit is meestal een paar weken van te voren. Daar ontmoet je de anesthesist en een verpleegkundige. De anesthesist is de dokter die samen met een assistent de narcose zal geven op de dag dat je wordt geopereerd. Het anesthesiespreekuur is bedoeld om te kijken of alles in orde is. Hij zal met een stethoscoop naar je longen luisteren en naar je hart. Als je medicijnen gebruikt, zal de anesthesist met jou en je ouders/verzorgers bespreken of deze medicijnen gebruikt moeten worden op de dag dat je geopeerd gaat worden of juist niet. Aan de anesthesist mag je alles vragen wat je wil weten over de operatie of over de narcose. Bloed prikken op het priklaboratorium is meestal niet nodig.
Dag van operatie
Wat je thuis doet
Als er tijdens de operatie in jouw maag en darmen eten of drinken zit, kun je misselijk worden. Daarom mag je 6 uur voor de operatie niets meer eten en 2 uur voor de operatie ook niets meer drinken. Als je medicijnen gebruikt, mag je die op de dag van de operatie ’s morgens nog innemen met een klein slokje water. Op de dag dat je naar het ziekenhuis komt, kun je ’s morgens gewoon jouw tanden poetsen. Doe dit dan wel 2 uur voor de operatie. Tijdens de operatie heb je een speciaal operatiehemd aan met korte mouwen. Die korte mouwen zijn handig in verband met een eventueel infuus. Dat is een dun buisje dat je tijdens de operatie in je arm krijgt. Bij het plaatsen van buisjes in het trommelvlies in je oor is een infuus meestal niet nodig. Meestal maakt de anesthesist je in slaap met een mondkapje
Als je lang haar hebt, neem dan een elastiekje mee. Dan kun je in het ziekenhuis een staart in je haar maken. Dan blijft het mutsje beter zitten.
Draag je nagellak, dan graag deze thuis alvast van de nagels afhalen.Tijdens de operatie mag je geen sieraden en piercings in hebben. Je kunt de sieraden daarom beter thuis laten. Als je piercings draagt, doe deze als het kan, dan ook thuis vast uit.
Wat je meeneemt naar het ziekenhuis
Als je medicijnen gebruikt, neem die dan mee naar het ziekenhuis. Het liefst in het doosje waar ze in zaten toen ze gekocht werden. Een extra stel kleren of een pyjama en extra ondergoed kan ook van pas komen. Natuurlijk neem je jouw favoriete knuffel, boek of ander speelgoed mee.
En vergeet ook je ouder(s) niet!
In het ziekenhuis
Op de afgesproken dag en tijd kom je samen met je ouder(s) naar het Vrouw- Moeder- Kindcentrum dat ligt op de tweede verdieping van het ziekenhuis. Op de Kindcentrum brengt een verpleegkundige jou en jouw ouders dan naar de dagopname kamer. In deze kamer zijn vier bedden. Een daarvan is voor jou. De andere bedden zijn bedoeld voor andere kinderen, die net als jij ook geopereerd moeten worden en daarvoor een dagje worden opgenomen. Als je samen met andere kinderen op de dagopname kamer ligt, vertelt de verpleegkundige jou dat.
Vóór de operatie moeten er nog een aantal dingen gebeuren zoals:
- een verpleegkundige die je met een oorthermometer de temperatuur opneemt;
- jij kleedt je uit en trekt de kleren aan die je tijdens de operatie gaat dragen;
- Je krijgt een zetpil, die er voor zorgt dat je na de operatie minder pijn hebt.
Geopereerd worden is best spannend. Je krijgt daarom een drankje. Dat zorgt ervoor dat je rustig blijft.
Je kunt je van dit drankje wel wat ‘wiebelig’ voelen. Daarom willen we graag dat je na het innemen ervan in bed blijft. Ook vragen we jouw ouders om bij je te blijven nadat je het drankje hebt ingenomen. Het kan gebeuren dat jij je later, als je weer thuis bent, weinig of niets meer herinnert van alles wat in het ziekenhuis gebeurde voordat je geopereerd werd. Dat komt dan ook door dit drankje dat je hebt gehad. Als het tijd is voor de operatie brengt de verpleegkundige jou in jouw bed naar de operatieafdeling. Eén van jouw ouders mag mee hiernaar toe.
Op de operatieafdeling
Op de operatieafdeling krijg je het groene mutsje op. Jouw vader of moeder krijgt dan ook zo’n mutsje op en over hun eigen kleren moet dan een speciale blauwe overall worden aangetrokken. Als jouw moeder meegaat naar de operatieafdeling, kan ze daarom misschien beter een broek in plaats van een rok of jurk aandoen. Jouw vader of moeder mag bij je blijven, als de anesthesist jou de narcose geeft. Het kan zijn dat je een kapje op de neus en mond krijgt, waarmee je in slaap valt. Het kan ook zijn dat de anesthesist het beter vindt dat je via een infuus de medicijnen krijgt om in slaap te vallen. Van tevoren is met jou en jouw ouders daarover een afspraak gemaakt. Alle kinderen krijgen tijdens de operatie een infuus. Dit is een slangetje dat met een naaldje in de arm wordt geschoven. Daarvan voel je meestal niets. Aan het slangetje hangt een fles. Hierin zitten de medicijnen die zorgen dat je tijdens de operatie in slaap bent. Als je de narcose via een kapje krijgt, merk je niets van het inbrengen van het infuus omdat je dan al slaapt. Als jij slaapt, begint de dokter met de operatie en wacht jouw vader of moeder op de operatieafdeling of op de kinderafdeling tot de operatie klaar is.
Na de operatie
Na de operatie ga je naar de uitslaapkamer om weer wakker te worden. Zodra je daar bent, brengt een verpleegkundige van de operatieafdeling jouw vader of moeder naar jou toe. Als je goed wakker bent en als de dokter, die jou de narcose gaf, het goed vindt, brengt een verpleegkundige samen met jouw vader of moeder je weer terug naar de kinderafdeling. Het kan zijn dat je de eerste uren na de operatie je wat suf voelt. Dat komt door de narcose. Meestal voel jij je na een poosje weer wat beter. Ook kan het zijn dat je wat misselijk bent. Je kunt dit dan tegen de verpleegkundige zeggen. Zij kan je daarvoor een medicijn geven. Zeg het ook als je pijn hebt. Dan kun je een zetpil of tabletje krijgen.Meestal komt de dokter die je geopereerd heeft nog langs op de kinderafdeling. Maar het kan ook zijn dat de dokter met jou en jouw ouders heeft afgesproken, dat hij jullie weer spreekt als je voor een controle naar het ziekenhuis komt. De verpleegkundige van de kinderafdeling weet wat er gaat gebeuren en vertelt jou en jouw ouders dat.
Weer naar huis
Met de dokter wordt afgesproken, wanneer je naar huis mag. Dat hangt ook af van hoe jij je voelt. Voordat je naar huis gaat, haalt de verpleegkundige van de kinder-afdeling het infuus uit je arm. De verpleegkundige vertelt jou en jouw ouders voordat je naar huis gaat, wat je thuis wel en niet mag doen. Als de dokter je nog een keer wil zien na de operatie, krijg je een afspraak mee voor een controle op de polikliniek.Weer thuis
Als je weer thuis bent, kun je nog wel wat pijn hebben. Zeg het dan tegen jouw ouders. Zij kunnen je dan een zetpil of tabletje tegen de pijn geven. Het kan zijn dat je de eerste paar dagen na de operatie nog snel moe bent en dat je niet zoveel zin hebt in spelen. Dat is heel gewoon en dit gaat vanzelf over.Als je weer thuis bent en er zijn dingen die je nog wilt weten over het dagje in het ziekenhuis, vraag dat dan aan jouw ouders.
En als zij het niet (meer) weten, kunnen jullie ons altijd bellen!




Voorleesfunctie

Telefoon
